İtalya'da okul: eğitim sistemi, ücret, takvim ve şehir şehir devlet okulları

İtalya'da okul: anaokulu 3-5 yaş (zorunlu değil), ilkokul 5 yıl ve ortaokul 3 yıl (birinci döngü), lise 5 yıl. Devlet okulu ücretsizdir; yemek ve servis aileye aittir. 31 Aralık'a kadar 6 yaşını dolduran her çocuk, vatandaşlığına bakılmaksızın ilkokula kaydolmak zorundadır. Aşağıda 41 şehirdeki devlet okulu sayıları, Eğitim Bakanlığının 2026-27 kaydıyla; en çok okul Roma, Napoli ve Palermo.

Veriler kaynak kurumun yayın dönemine aittir ve güncellemelerle değişir; karar vermeden önce kaynağın kendi sayfasından teyit edin — bu sayfa bilgi verir, resmî bir kaynak değildir.

İtalya eğitim sistemi: kademeler, yaşlar, ücret

KademeYaşSüreZorunlu muDevlet okulunda ücret
Anaokulu (scuola dell'infanzia)3-53 yılHayırÜcretsiz; yemek, servis ve uzatılmış saat aileye aittir
İlkokul (scuola primaria)6-105 yılEvet, vatandaşlığa bakılmaksızınÜcretsiz
Ortaokul (scuola secondaria di primo grado)11-133 yılEvetÜcretsiz
Lise (liceo, teknik, meslek)14-185 yılİlk yıllarÜcretsiz; okul katkı payı ve kitaplar aileye

Devlet anaokulu ve ilkokul ücretsizdir; yemek (mensa), okul servisi ve okul öncesi/sonrası bakım aileye aittir. Özel ve paritaria okullar ücret alır. 31 Aralık'a kadar 6 yaşını dolduran her çocuk, vatandaşlığına bakılmaksızın ilkokula kaydolmak zorundadır; 3 yaşını dolduranlar anaokuluna kaydolabilir. Kayıt her yıl Bakanlık genelgesiyle duyurulan dönemde çevrimiçi yapılır.

Okullar ne zaman açılır, tatiller ne zaman?

Bakanlık her yıl ulusal tatilleri ve sınav tarihlerini bir kararnameyle belirler; derslerin başlangıç ve bitiş tarihlerini ve Noel ile Paskalya'daki ek kapanış günlerini bölgeler belirler. Bu yüzden takvim bölgeden bölgeye değişir: yaşayacağınız bölgenin takvimini Bakanlığın sayfasından ve okuldan teyit edin.

Şehir şehir devlet okulları (2026-27 kaydı)

Eğitim Bakanlığının 2026-27 okul kayıt sisteminden, belediye sınırları içindeki devlet okulu binaları (ders yapılan yerler; idari birimler sayılmaz). Son sütun: aynı belediyedeki paritaria (devletçe tanınan özel) okullar, tüm kademeler. Toplam 12.890 devlet okulu binası.

ŞehirAnaokuluİlkokulOrtaokulLiseÖzel
Roma223378177166894
Napoli1591527299231
Palermo1321335855203
Milano271527187460
Torino741094968195
Cenova731043739131
Catania7478293467
Messina7171201943
Floransa47562636109
Bari5548242354
Bologna32592226138
Perugia5349151125
Venedik2651182567
Verona20531722119
Reggio di Calabria3741131562
Trieste2844151747
Taranto3033161922
Prato2833151936
Padova1240112986
Brescia1639122391
Salerno2826122237
Catanzaro313361614
Latina3127111420
Cagliari252792049
Sassari292991417
Reggio nell'Emilia1339111862
Siracusa2623131331
Marsala3131759
Bergamo192292376
Ancona30229125
Pescara2722101430
Terni292671012
Lucca252671310
Livorno222591329
Modena1228101871
Parma927121956
Pozzuoli252271315
Vicenza152681739
Pisa192681217
Brindisi25208116
Arezzo20277916
Udine172271635
Foggia1921101251
Gela26197105
Lecce181372223
Rimini132971051
Alessandria22226913
L'Aquila241861113
Como182081145
Ravenna122810737
Novara172171225
Piacenza201681223
La Spezia161961315
Ragusa251451014
Massa152351011
Pistoia17236720
Ferrara62681337
Teramo20146134
Lamezia Terme23165913
Grosseto161661419
Pesaro17207824
Forlì15209826
Caserta161671334
Torre del Greco151881021
Barcellona Pozzo di Gotto2316489
Acireale19186713
Trapani19164112
Monza72191259
Treviso92351234
Cesena15233816
Potenza14175137
Cosenza151461428
Benevento13146169
Cava de' Tirreni1918578
Vittoria23136610
Chieti1816585
Crotone15155120
Foligno2116553
Fiumicino1418779
Carrara1418597
Guidonia Montecelio1815858
Asti121851115
Modica2014489
Caltanissetta17115139
Matera16134125
Velletri15144128
Agrigento15175715
Cuneo101651214
Macerata13144119
Castellammare di Stabia14126912
Pavia91541335
Molfetta16105106
Frosinone12114146
Avellino91161514
Olbia14144813
Rieti1495123
Viterbo14116922
Ascoli Piceno12144108
Caltagirone13143104
Varese6195939
Civitavecchia1494126
Cremona61441523
Busto Arsizio7177732
Cinisello Balsamo1313568
Savona111241012
Senigallia1511471
Biella12113119
Sesto San Giovanni15106513
Imola8146816
Sanremo1212397
Campobasso986138
Scafati16134325
San Severo1312564
Spoleto1411293
Aversa8841635
Viareggio1212568
Quartu Sant'Elena11154516
Aprilia1411643
Anzio1212567
Pomezia13115613
Empoli11132912
Pomigliano d'Arco13124615
Città di Castello11153610
Tivoli10115812
Imperia11103102
Moncalieri13144310
Pordenone81241011
Giugliano in Campania12105754
Altamura158568
Bagheria12115614
Nocera Inferiore11115723
Rivoli13123510
Carpi10144520
Manfredonia147669
Casoria10127433
Bitonto168457
Battipaglia12105610
Jesi129481
Sciacca138394
Siena8941116
Rovigo7125812
Fano11114611
Lecco51231235
Sassuolo1011476
Vercelli1010488
Avezzano994108
Mazara del Vallo12114511
Lodi1085814
Alghero1010384
Bassano del Grappa6133914
Portici985916
Conegliano6123108
San Giorgio a Cremano129558
Monopoli148542
Nuoro1082112
Mantova7931213
Belluno7133814
Capannori1214411
Paternò11114510
Osimo1210443
Cerignola1094716
Lanciano118472
Martina Franca135474
Gallarate9103716
Fasano157342
Alcamo128450
Monreale138534
Marcianise994720
Nettuno1294313
Crema4831313
Formia10103511
Civitanova Marche118455
Cento1010356
Gravina in Puglia128443
Rho7104611
Ladispoli1010431
Collegno1210323
Casalnuovo di Napoli10114219
Marano di Napoli11104217
Maddaloni9105315
Sesto Fiorentino108356
Monterotondo784711
Cisterna di Latina119332
Pinerolo87387
Cassino7631010
Francavilla Fontana126351
Rende109348
Montesilvano128334
Eboli810352
Misterbianco119606
San Benedetto del Tronto773814
Nichelino79451
Afragola755824
Nola873719
Corato89446
Cologno Monzese89437
Chioggia79358
Grugliasco97355
Vigevano694522
Faenza784510
Vasto87279
Acerra873624
Augusta78363
Rozzano107420
Scandicci97344
Schio58376
Torre Annunziata77363
Settimo Torinese87442
Cantù4113516
Voghera862712
Marino1083111
Ercolano87438
Quarto983216
Modugno98322
Cascina611327
Caivano87434
Legnano394517
Fondi96337
Licata673511
Ciampino78237
Campi Bisenzio88317
Terracina77337
Chieri762512
Pagani872322
Carini684211
Canicattì76349
Segrate97302
Paderno Dugnano76429
Casalecchio di Reno76331
Cerveteri67331
Angri553421
Corsico55332
San Giuliano Milanese66312
Albano Laziale65328
Saronno263527
Adrano55336
Pioltello46233
Bollate35346
Ardea57302
Sorrento42254
Riccione262211
Cernusco sul Naviglio44225
Formigine55105
Mugnano di Napoli531119
Melito di Napoli342117
Taormina33111

Bolzano/Bozen, Merano/Meran, Trento, Rovereto: ulusal kayıt sisteminde yok — özerk il kendi okul kaydını tutar.

Şehirler

Roma378 ilkokul, 166 liseNapoli152 ilkokul, 99 lisePalermo133 ilkokul, 55 liseMilano152 ilkokul, 87 liseTorino109 ilkokul, 68 liseCenova104 ilkokul, 39 liseCatania78 ilkokul, 34 liseMessina71 ilkokul, 19 liseFloransa56 ilkokul, 36 liseBari48 ilkokul, 23 liseBologna59 ilkokul, 26 lisePerugia49 ilkokul, 11 liseVenedik51 ilkokul, 25 liseVerona53 ilkokul, 22 liseReggio di Calabria41 ilkokul, 15 liseTrieste44 ilkokul, 17 liseTaranto33 ilkokul, 19 lisePrato33 ilkokul, 19 lisePadova40 ilkokul, 29 liseBrescia39 ilkokul, 23 liseSalerno26 ilkokul, 22 liseCatanzaro33 ilkokul, 16 liseLatina27 ilkokul, 14 liseCagliari27 ilkokul, 20 liseSassari29 ilkokul, 14 liseReggio nell'Emilia39 ilkokul, 18 liseSiracusa23 ilkokul, 13 liseMarsala31 ilkokul, 5 liseBergamo22 ilkokul, 23 liseAncona22 ilkokul, 12 lisePescara22 ilkokul, 14 liseTerni26 ilkokul, 10 liseLucca26 ilkokul, 13 liseLivorno25 ilkokul, 13 liseModena28 ilkokul, 18 liseParma27 ilkokul, 19 lisePozzuoli22 ilkokul, 13 liseVicenza26 ilkokul, 17 lisePisa26 ilkokul, 12 liseBrindisi20 ilkokul, 11 liseArezzo27 ilkokul, 9 liseUdine22 ilkokul, 16 liseFoggia21 ilkokul, 12 liseGela19 ilkokul, 10 liseLecce13 ilkokul, 22 liseRimini29 ilkokul, 10 liseAlessandria22 ilkokul, 9 liseL'Aquila18 ilkokul, 11 liseComo20 ilkokul, 11 liseRavenna28 ilkokul, 7 liseNovara21 ilkokul, 12 lisePiacenza16 ilkokul, 12 liseLa Spezia19 ilkokul, 13 liseRagusa14 ilkokul, 10 liseMassa23 ilkokul, 10 lisePistoia23 ilkokul, 7 liseFerrara26 ilkokul, 13 liseTeramo14 ilkokul, 13 liseLamezia Terme16 ilkokul, 9 liseGrosseto16 ilkokul, 14 lisePesaro20 ilkokul, 8 liseForlì20 ilkokul, 8 liseCaserta16 ilkokul, 13 liseTorre del Greco18 ilkokul, 10 liseBarcellona Pozzo di Gotto16 ilkokul, 8 liseAcireale18 ilkokul, 7 liseTrapani16 ilkokul, 11 liseMonza21 ilkokul, 12 liseTreviso23 ilkokul, 12 liseCesena23 ilkokul, 8 lisePotenza17 ilkokul, 13 liseCosenza14 ilkokul, 14 liseBenevento14 ilkokul, 16 liseCava de' Tirreni18 ilkokul, 7 liseVittoria13 ilkokul, 6 liseChieti16 ilkokul, 8 liseCrotone15 ilkokul, 12 liseFoligno16 ilkokul, 5 liseFiumicino18 ilkokul, 7 liseCarrara18 ilkokul, 9 liseGuidonia Montecelio15 ilkokul, 5 liseAsti18 ilkokul, 11 liseModica14 ilkokul, 8 liseCaltanissetta11 ilkokul, 13 liseMatera13 ilkokul, 12 liseVelletri14 ilkokul, 12 liseAgrigento17 ilkokul, 7 liseCuneo16 ilkokul, 12 liseMacerata14 ilkokul, 11 liseCastellammare di Stabia12 ilkokul, 9 lisePavia15 ilkokul, 13 liseMolfetta10 ilkokul, 10 liseFrosinone11 ilkokul, 14 liseAvellino11 ilkokul, 15 liseOlbia14 ilkokul, 8 liseRieti9 ilkokul, 12 liseViterbo11 ilkokul, 9 liseAscoli Piceno14 ilkokul, 10 liseCaltagirone14 ilkokul, 10 liseVarese19 ilkokul, 9 liseCivitavecchia9 ilkokul, 12 liseCremona14 ilkokul, 15 liseBusto Arsizio17 ilkokul, 7 liseCinisello Balsamo13 ilkokul, 6 liseSavona12 ilkokul, 10 liseSenigallia11 ilkokul, 7 liseBiella11 ilkokul, 11 liseSesto San Giovanni10 ilkokul, 5 liseImola14 ilkokul, 8 liseSanremo12 ilkokul, 9 liseCampobasso8 ilkokul, 13 liseScafati13 ilkokul, 3 liseSan Severo12 ilkokul, 6 liseSpoleto11 ilkokul, 9 liseAversa8 ilkokul, 16 liseViareggio12 ilkokul, 6 liseQuartu Sant'Elena15 ilkokul, 5 liseAprilia11 ilkokul, 4 liseAnzio12 ilkokul, 6 lisePomezia11 ilkokul, 6 liseEmpoli13 ilkokul, 9 lisePomigliano d'Arco12 ilkokul, 6 liseCittà di Castello15 ilkokul, 6 liseTivoli11 ilkokul, 8 liseImperia10 ilkokul, 10 liseMoncalieri14 ilkokul, 3 lisePordenone12 ilkokul, 10 liseGiugliano in Campania10 ilkokul, 7 liseAltamura8 ilkokul, 6 liseBagheria11 ilkokul, 6 liseNocera Inferiore11 ilkokul, 7 liseRivoli12 ilkokul, 5 liseCarpi14 ilkokul, 5 liseManfredonia7 ilkokul, 6 liseCasoria12 ilkokul, 4 liseBitonto8 ilkokul, 5 liseBattipaglia10 ilkokul, 6 liseJesi9 ilkokul, 8 liseSciacca8 ilkokul, 9 liseSiena9 ilkokul, 11 liseRovigo12 ilkokul, 8 liseFano11 ilkokul, 6 liseLecco12 ilkokul, 12 liseSassuolo11 ilkokul, 7 liseVercelli10 ilkokul, 8 liseAvezzano9 ilkokul, 10 liseMazara del Vallo11 ilkokul, 5 liseLodi8 ilkokul, 8 liseAlghero10 ilkokul, 8 liseBassano del Grappa13 ilkokul, 9 lisePortici8 ilkokul, 9 liseConegliano12 ilkokul, 10 liseSan Giorgio a Cremano9 ilkokul, 5 liseMonopoli8 ilkokul, 4 liseNuoro8 ilkokul, 11 liseMantova9 ilkokul, 12 liseBelluno13 ilkokul, 8 liseCapannori14 ilkokul, 1 lisePaternò11 ilkokul, 5 liseOsimo10 ilkokul, 4 liseCerignola9 ilkokul, 7 liseLanciano8 ilkokul, 7 liseMartina Franca5 ilkokul, 7 liseGallarate10 ilkokul, 7 liseFasano7 ilkokul, 4 liseAlcamo8 ilkokul, 5 liseMonreale8 ilkokul, 3 liseMarcianise9 ilkokul, 7 liseNettuno9 ilkokul, 3 liseCrema8 ilkokul, 13 liseFormia10 ilkokul, 5 liseCivitanova Marche8 ilkokul, 5 liseCento10 ilkokul, 5 liseGravina in Puglia8 ilkokul, 4 liseRho10 ilkokul, 6 liseLadispoli10 ilkokul, 3 liseCollegno10 ilkokul, 2 liseCasalnuovo di Napoli11 ilkokul, 2 liseMarano di Napoli10 ilkokul, 2 liseMaddaloni10 ilkokul, 3 liseSesto Fiorentino8 ilkokul, 5 liseMonterotondo8 ilkokul, 7 liseCisterna di Latina9 ilkokul, 3 lisePinerolo7 ilkokul, 8 liseCassino6 ilkokul, 10 liseFrancavilla Fontana6 ilkokul, 5 liseRende9 ilkokul, 4 liseMontesilvano8 ilkokul, 3 liseEboli10 ilkokul, 5 liseMisterbianco9 ilkokul, 0 liseSan Benedetto del Tronto7 ilkokul, 8 liseNichelino9 ilkokul, 5 liseAfragola5 ilkokul, 8 liseNola7 ilkokul, 7 liseCorato9 ilkokul, 4 liseCologno Monzese9 ilkokul, 3 liseChioggia9 ilkokul, 5 liseGrugliasco7 ilkokul, 5 liseVigevano9 ilkokul, 5 liseFaenza8 ilkokul, 5 liseVasto7 ilkokul, 7 liseAcerra7 ilkokul, 6 liseAugusta8 ilkokul, 6 liseRozzano7 ilkokul, 2 liseScandicci7 ilkokul, 4 liseSchio8 ilkokul, 7 liseTorre Annunziata7 ilkokul, 6 liseSettimo Torinese7 ilkokul, 4 liseCantù11 ilkokul, 5 liseVoghera6 ilkokul, 7 liseMarino8 ilkokul, 1 liseErcolano7 ilkokul, 3 liseQuarto8 ilkokul, 2 liseModugno8 ilkokul, 2 liseCascina11 ilkokul, 2 liseCaivano7 ilkokul, 3 liseLegnano9 ilkokul, 5 liseFondi6 ilkokul, 3 liseLicata7 ilkokul, 5 liseCiampino8 ilkokul, 3 liseCampi Bisenzio8 ilkokul, 1 liseTerracina7 ilkokul, 3 liseChieri6 ilkokul, 5 lisePagani7 ilkokul, 3 liseCarini8 ilkokul, 2 liseCanicattì6 ilkokul, 4 liseSegrate7 ilkokul, 0 lisePaderno Dugnano6 ilkokul, 2 liseCasalecchio di Reno6 ilkokul, 3 liseCerveteri7 ilkokul, 3 liseAngri5 ilkokul, 4 liseCorsico5 ilkokul, 3 liseSan Giuliano Milanese6 ilkokul, 1 liseAlbano Laziale5 ilkokul, 2 liseSaronno6 ilkokul, 5 liseAdrano5 ilkokul, 3 lisePioltello6 ilkokul, 3 liseBollate5 ilkokul, 4 liseArdea7 ilkokul, 0 liseSorrento2 ilkokul, 5 liseRiccione6 ilkokul, 2 liseCernusco sul Naviglio4 ilkokul, 2 liseFormigine5 ilkokul, 0 liseMugnano di Napoli3 ilkokul, 1 liseMelito di Napoli4 ilkokul, 1 liseTaormina3 ilkokul, 1 lise

Aynı 41 şehir için kiralık ev fiyatları, hastaneler, güvenlik, eczaneler ve üniversiteler. Bir adresin en yakın okula uzaklığını Evitalya raporu ölçer.

Sık sorulan sorular

İtalya'da ilkokul kaç yıl?

5 yıl: 6-10 yaş. Ardından 3 yıl ortaokul (birinci döngü) ve 5 yıl lise gelir. Anaokulu 3-5 yaş arasıdır ve zorunlu değildir.

İtalya'da devlet okulu ücretli mi?

Hayır: devlet anaokulu, ilkokul ve ortaokul ücretsizdir. Yemek, okul servisi ve uzatılmış saat aileye aittir; özel ve paritaria okullar ücret alır.

Türk vatandaşı çocuk İtalya'da devlet okuluna kaydolabilir mi?

Evet. Bakanlığa göre ülkede bulunan ve 31 Aralık'a kadar 6 yaşını dolduran her çocuk için ilkokul zorunludur; vatandaşlık şart değildir. Kayıt dönemi her yıl Bakanlık genelgesiyle duyurulur.

İtalya'da okullar ne zaman açılır?

Başlangıç ve bitiş tarihlerini bölgeler belirler, ulusal tatilleri ve sınavları Bakanlık; takvim bölgeye göre değişir. Bakanlığın okul takvimi sayfasından ve okuldan teyit edin.

Hangi şehirde en çok devlet okulu var?

2026-27 kaydına göre bu şehirler arasında en çok devlet okulu binası: Roma (944), Napoli (482), Palermo (378).

Gitmeden önce, gideceğiniz yeri görün

İtalya'ya tatil için de gelseniz, okumak ya da çalışmak için de, bir soru aynı kalıyor: kalacağınız yer nasıl bir yer? Aynı şehrin iki mahallesi arasında ulaşım süresi, güvenlik, gürültü ve fiyatlar bakımından büyük farklar var — ve bu farklar şehir ortalamasında görünmüyor.

Evitalya, İtalya'daki herhangi bir adres için 111 metrik hesaplıyor: yürüme mesafesindeki hizmetler, toplu taşıma, gürültü, yeşil alan, hava kalitesi, güvenlik ve doğal riskler.

İlk tam rapor ücretsiz, hesap ve kredi kartı gerekmez.

Bir adres arayın

İlgili sayfalar

Bağımsızlık bildirimi: Evitalya bağımsız bir bilgi ve analiz hizmetidir. İtalyan Dışişleri Bakanlığı, konsolosluklar, iDATA, VFS Global, Universitaly ya da herhangi bir üniversite ile bağlantılı, onlar tarafından yetkilendirilmiş veya onaylanmış değildir. Vize, oturma izni ve başvuru işlemleri için aracılık hizmeti sunmaz ve bu işlemler için ücret talep etmez. Adı geçen marka ve kurum adları yalnızca tanımlama amacıyla kullanılmıştır.

Yayım: · Son güncelleme: · Yöntem ve kaynaklar